ATM Ünitesi Tasarımı

Kent mobilyaları sahip oldukları işlevlerinin yanı sıra kent estetiğine de katkıda bulunan öğeler olarak ele alınmalıdır. Aynı kimliğe sahip alanlar içinde yer alan kent mobilyaları bir dil birliği ve bu dil birliği doğrultusunda geliştirilmiş standartlar dikkate alınarak tasarlanmalıdır. Bu kriterler doğrultusunda ele alınması gereken kent mobilyaları başında da ATM Üniteleri gelmektedir. ATM Ünitesi tasarımı bu nedenle özel olarak ele alınmalıdır.

Bankaların kendi kurumsal kimliklerinin başarılı bir şekilde sergilediği ATM’ler dahi bir arada kullanıldığında kent estetiğini bozan bir yapı oluşturabilir. Bu anlamda her bankanın kendi kurumsal kimliğini yansıtmasındansa bulunduğu mekanın kimliğine uygun geliştirilmesi daha doğru bir tercih olur. Zira ATM ünitelerinin bulunduğu kentin, üniversite kampüsünün, sitenin ve AVM’lerin bulundukların kurumsal kimliğinin önüne geçmemesi ve ters düşmemesi gerekmektedir.

Bu nedenle bu alanlar içinde kullanılacak kent mobilyaları ve ATM üniteleri bir dil birliği içinde ele alınmalıdır. Urbaniture olarak biz de bu tasarım kriterlerini dikkate alarak ATM’ler için tekli ve çoklu kullanım senaryolarını dikkate alan birbirinden farklı tasarımlar geliştirdik.

ATM’leri tekil ve çoklu olarak daha iyi hizmet verecek şekilde, kullanıcı dostu, erişilebilir birer kent mobilyası haline getirdik. Engellilerin kullanımını da düşündük ve herkes tarafından erişilebilirlik kriterlerini sağlayan farklı ATM üniteleri tasarladık.

ATM Ünitesi ihtiyacınız varsa; siz de Mevcut tasarımlar arasından seçim yapabilir ya da Kentinizin, kampüsünüzün, sitenizin ihtiyaçları ve kurumsal kimlik yapısı doğrultusunda yeni bir tasarım geliştirilmesi için talepte bulunabilirsiniz.

Yeni bir ATM Ünitesi Tasarımı: Sosyal Kent Mobilyası!

Urbaniture olarak ATM’leri başarılı bir şekilde bir araya getirmekle kalmadık, sahip olduğumuz tasarım yaklaşımı çerçevesinde onları birer sosyal kent mobilyası haline getirdik.  Artık ATM Ünitelerini daha donanımlı ve kent yaşamına daha fazla katılmaya hazır. ATM’leri daha sosyal hale getiren bu yeni üniteleri de ihtiyaçlarınız doğrultusunda eklemeler, çıkarmalar yapabileceğiniz şekilde modüler şekilde tasarladık. Bulunduğu yerin ihtiyaçları doğrultusunda hangi fonksiyonlara sahip olması gerektiğine birlikte karar verelim istedik. Geliştirdiğimiz ek fonksiyonlar arasında tercih yaparak ATM ünitelerini sadece para çekme ünitesi olarak değil, yan fonksiyonlarıyla kent hayatına katılan donanımlı birer kent mobilyası haline dönüştürebilirsiniz.

ATM’ler işlevlerini yerine getirmek adına görünürlüğü ve ulaşılabilirliği yüksek alanlarda yer alırlar. Bu görünürlük ve ulaşılabilirlik de yaya trafiğinin yoğun olduğu alanlar anlamına gelir. Bu fonksiyonları ve bulunduğunu konumun değeri düşünüldüğünde ATM’leri tek fonksiyonla sınırlamak ve ana işlevi ile kullanılmadığı anlarda âtıl bırakmak bulunduğu yerin sosyal yaşama vereceği katkıyı sınırlar. Biz de tam olarak bu düşünce ile hareket edip ATM üniteleri kalıplarının dışına çıkardık ve onları birer sosyal kent mobilyası haline getirdik.

Eğer Tekli ya da çoklu ATM Ünitesi tasarımına ihtiyacınız varsa geliştirilen tasarımlar konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Menü