Fütüristik Kent Mobilyaları | Yeni trendler; Gelecekten haberler…

Teknoloji gelişiyor. Alışkanlıklarımız da buna paralel olarak değişiyor. İnsanlar artık angarya işlerle vakit kaybetmek yerine o anları kendilerine ve sevdiklerine ayırmak istiyor. Bu tercihlerini kişisel eşyalarının seçiminin yanı sıra tüketim alışkanlıklarına da yansıtıyorlar. Öte yandan çevre konusunda da bilinç artıyor ve sürdürülebilirlik öne çıkıyor. Yerel yönetimlerin de değişen bu tercihlere kent ölçeğinde cevap vermesi gerekiyor ki insanlar kenti daha fazla sahiplensin, aitlik artsın. Bu noktada da akıllı şehir kavramıyla birlikte fütüristik kent mobilyaları geliştirmek ve kentli ile buluşturmak gerekiyor.

Kargo Drone’ları

Biz de urbaniture olarak bu anlayışı her tasarım sürecimize başlamadan önce dikkate alıyoruz. İşte tam da bu amaca hizmet edecek bir çalışmanın müjdesini de şimdiden vermek isteriz. Kargo drone’ları ile gelecekte kargolar kişisel posta kutularımıza gelecek. Tabii ki tasarımları eski şirin posta kutularımızdan farklı olacak. Biz de şu an tam olarak nasıl olması gerektiği üzerinde çalışıyoruz. Tasarım sürecindeki bu ürünle birlikte ileride evimizin girişinde ya da balkonumuzdaki bir çıkıntıda kişisel posta platformlarımız olacak ve kargolarımız bu noktalara gelecek. Urbaniture olarak bu yenilikçi ürünün Türkiye’de tasarımını gerçekleştirecek olan ilk marka olmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz.

Çok fonksiyonlu Çalışma Kabini

Bu çalışmanın yanı sıra hali hazırda değişen çalışma alışkanlıklarını ve girişimci ruhu destekleyerek tasarımını geliştirdiğimiz, çok fonksiyonlu çalışma kabini, yeni nesil bir kent mobilyası olarak kentlerde yer alacağı zamanı bekliyor.

Şehir Ağacı

Fütüristik Kent Mobilyaları

Urbaniture bünyesinde dışında geliştirilen fütüristik kent mobilyaları ve başarılı tasarım fikirlerine yer verip, sizlerle paylaşmak isteriz. Bunlardan ilki Green City Solutions tarafından geliştirilen Ağaç işlevlerine sahip bir kent mobilyası. Hızlı şehirleşme ile tükettiğimiz doğal kaynaklar ve sebep olduğumuz hava kirliliği maalesef her yıl 7 milyon civarında erken ölüme sebep oluyor. İnsanın da tercihlerinde daha bilinçli hale gelerek bu gidişi değiştirmesi gerekiyor. Şehir Ağacı adı verilen ürün de tam olarak bu amaca hizmet ediyor. Tam olarak 275 şehir ağacının hava temizleme gücüne sahip. Tahmin edebileceğiniz gibi gerçek bir ağaç değil. Hava temizleme oranı yüksek bir yosun kültürü. Sahip olduğu geniş yüzey alanı ile zararlı gazları havadan emebilir. Sahip olduğu güneş paneli ile ek bir katkı sunan üründe ayrıca yağmur suyunu toprağa ilen bir sistem de mevcut.  Urbaniture olarak bu işlevdeki kent mobilyalarının çeşitleneceğini hatta kişisel ekilebilir alan olarak da kullanımın gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Bu yüzden gelecek planlarımız arasına bu amaca hizmet eden bir kent mobilyası tasarlamayı da aldık. Bu arada eğer Şehir Ağacının kentinizde uygulanmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Arı Kovanı

 Kişisel ekim alanlarıyla birlikte ele alınabilecek faydalı bir kent mobilyası daha var. Philips tarafından gerçekleştirilen arı kovanı tam olarak fütüristik bir kent mobilyası. Evlerin tercihen duvarlarına ya da camına entegre edilmek üzere gerçekleştirilmiş konsept bir çalışma. Dış mekanda kalan saksı ünitesi ile arıları doğal olarak kendine çekiyor. Yani ürün bir yandan bir kent mobilyası olurken diğer yandan de evin bir aksesuarı olarak hizmet ediyor. Kahvaltının hemen öncesinde balı süzüp sofraya getirmek istemez misiniz? Philips Beehive size bu lüksü sunuyor.

 

Yeni nesil kent mobilyalarına dair ilgimiz hep sürecek, heyecanlandırıcı projelerle karşılaştıkça da sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Menü