Urbaniture tarafından üstlenilen kent mobilyası tasarımı süreçlerinde kent mobilyasını her anlamda başarıya ulaştıracak kriterler değerlendirilerek süreç gerçekleşir.

Kent mobilyasının bölge için gerekliliği ve kente nasıl hizmet edeceğini görebilmek için işlevine, Her kent mobilyasının nerede olacağına karar vermek için yerleşim ve düzenine, Farklı tasarımcıların ortaya çıkardığı kent mobilyaları arasında bir süreklilik ve bağlantı kurulmasını sağlamak için biçim ve görünüm kriterlerine, kente hizmet anlamında süreklilik sağlamak için dayanıklı olmasına ve yerel yönetimlerin karşılayabilmesi maliyetine göre tasarlanması, üretilmesi ve yerleştirilmesi gerekmektedir.

Doğru bir şekilde ele alınan bu kriterler kent mobilyasını o noktaya konan sıradan bir öğe olmasının önüne geçer. Böylece kent mobilyası kentsel tasarıma, şehrin planına ve yaşayışıma katkıda bulunur, mekanın ayrılmaz bir parçası olur.

Sokak mobilyaları bir kamusal alanın tasarımına tam olarak entegre edilmişse, bir kimliğe kavuşur ve çevresine aitlik hissi geliştirir.

Kent Mobilyası ve Kent Kimliği

Kent mobilyaları kentte işlevsel rollere sahiptir. Bu işlevinin yerine getirmesinin yanı sıra kent kimliğini ifade etmenin bir aracı da olabilir. Kent mobilyaları yerel yönetimlerin hem kendi sakinlerine hem de ziyaret için orada bulunan kişiler üzerinde etki bırakmak için çok kullanışlı araçlar olabilir. Gerek tasarımları gerekse dayanıklılıkları ile öne çıkan kent mobilyaları şehrin imajı hakkında yaşayanlar üzerinde çok olumlu etkiler bırakacaktır. Yerel yönetimlerin vatandaşlarına duyduğu saygı ve önemi bir göstergesi olarak da kent mobilyası değerlendirilebilir. Vatandaşların hayatlarını kolaylaştıran ve daha güzel yapan tasarımlar ortaya çıkartmak hedeflenmelidir.

Vatandaşı önemserken bir kent mobilyasının başka sorumlulukları da vardır. Bir büfe, güvenlik kabini, taksi durağı gibi içinde yaşam olan bu tür mobilyalar çalışma ve yaşam ortamları konusunda da duyarlı olmalıdır. Dış mekândan estetik özenini korurken, iç mekanda da çalışanlara sağlıklı bir yaşam ortamı sunmak zorundadır.

Günlük yaşamımızda çok fark etmesek de kent mobilyalarının hayatımızdaki rolü oldukça önemlidir. Bizim urbaniture olarak amacımız doğru kent mobilyası tasarımı için çalışmak, yenilikçi çözümler sunmak ve sonuç olarak da şehrin yaşam kalitesini yükseltmek.

İnovatif Kent Mobilyası Tasarımı

Tüm bu kriterler çerçevesinde Taksi durağı, otobüs durağı, minibüs durağı, güvenlik kabini, gazete büfesi, halk ekmek büfesi, gıda büfesi, zırhlı kabin, iletişim noktası, bilet satış ünitesi, muhtarlık binası, tuvalet, zabıta noktası, akbil satış ünitesi, atm üniteleri, bilgi bankası, telefon kulübesi, kış bahçesi, bank, çiçeklik, sınır elemanları, çöp kutuları, çöp konteynırı, geri dönüşüm çöp kutusu, yer altı çöp konteynırı, geri dönüşüm mobosu, geri dönüşüm kutusu, bisiklet parkı, çok fonksiyonlu kent mobilyaları, dere ıslah elemanları, dere korkuluğu, rögar kapağı, parsel baca kapağı, fiber optik ek odası, yağmur suyu ızgarası, prefabrik menfez, kanal elemanları, ses duvarı, separatör, oto korkuluğu, kaldırım taşı, bordür, engelli rampası, sergi elemanı, saat kulesi, şezlong, cankurtaran sandalyesi, çocuk oyun grupları, piknik masaları, mihenk taşı, yönlendirme elemanları, pergola, kameriye gibi ürünlerden oluşan tasarım tescilli ve üretilmiş çok sayıda kentsel mobilya tecrübesi ile yeni ve benzersiz tasarımları ortaya çıkarmak için çalışıyoruz.

Menü